Firmowy sklep producenta profili elewacyjnych
Jesteś tutaj › HomeInformacje o produktach › Instrukcja montażu sztukaterii elewacyjnej

Instrukcja montażu sztukaterii elewacyjnej

Przed montażem dokładnie zapoznaj się z instrukcją!

Profile fasadowe są elementami służącymi do efektownego wykończenia elewacji, otworów okiennych i drzwiowych. Oferowane przez nas wyroby wykonywane są ze styropianu o stopniu twardości EPS 100, zbrojone siatką z włókna szklanego, pokryte zaprawą klejową odporną na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Struktura profili ułatwia precyzyjną obróbkę i dopasowanie podczas montażu przy użyciu prostych narzędzi.

Profile fasadowe możesz stosować wyłącznie w charakterze dekoracyjnym, ponieważ nie mogą przenosić żadnych obciążeń konstrukcyjnych.

 • Profile do chwili montażu powinieneś przechowywać w pomieszczeniach suchych, na równym podłożu, w miejscach nienasłonecznionych.
 • Montaż najlepiej wykonuj w temperaturze 5-30°C.
 • Standardowa długość profili z naszej ofert wynosi 1,20m lub 2m.

Montaż profili elewacyjnych

 1. Przyklej listwę elewacyjną do przygotowanej powierzchni (uprzednio wyrównanej i oczyszczonej) na klej wysokoplastyczny do przyklejania styropianu np. Caparol 190.
  • Klej rozłóż równomiernie na płaszczyźnie przylegania pacą zębatą w systemie podobnym do klejenia glazury lub gresu.
  • Przyłóż profil do ściany i delikatnie dociskając przesuń profil w płaszczyźnie pionowej do rozłożenia kleju na całym obszarze klejenia oraz aby dopasować linię przyklejanych elementów.
  • Zabezpiecz profil przed przesuwaniem się na wilgotnym kleju przez przybicie gwoździami do podłoża w miejscu łatwo dostępnym do zaszpachlowania (po związaniu kleju usuniesz gwoździe, a ubytki po nich uzupełnisz klejem szpachlowym).

  Profile o dużych gabarytach dodatkowo zabezpiecz stałym dyblowaniem za pomocą kołków szybkiego montażu lub do mocowania styropianu.

 2. Zewnętrzne krawędzie profili (styki dwóch łączonych ze sobą profili) podczas mocowania pozostają nie sklejone ok. 12 godzin i znajdują się w odstępie od siebie 4-5 mm. Po upływie 12 godzin wypełnij pozostawioną szczelinę zaprawą elastyczną stosowaną w systemach dociepleń np. Caparol 190 lub Caparol Cap-elast Risspachtel, do zlicowania się 2 elementów (nadmiar szpachli zbierz szpachelką lub wilgotnym pędzlem). Całość pozostaw do wyschnięcia na ok. 8-10 godzin.
 3. Łączenia profili szlifuj papierem ściernym o grubości ziarna 40-60, aż do uzyskania monolitycznej powierzchni. Tak przygotowane profile na ścianie są gotowe do nanoszenia warstwy nawierzchniowej np. farby lub dowolnego tynku.

  Profile w długości i kącie przytnij piłą mechaniczną tarczową z zastosowaniem tarczy do kamienia lub ręczną piłą do betonu.

Niniejsza instrukcja jest jedynie poradnikiem, który ma pomóc Ci przy montażu i obróbce profili. Producent nie będzie ponosić odpowiedzialności oraz uwzględniać ewentualnych reklamacji za skutki wynikające z nieumiejętnego montażu i wykończenia profili fasadowych.

Powrót